Диоген – философ, роб и свободен човек

Диоген
Диоген - J.H.W. Tischbein (c. 1780).

Диоген е един от най-известните философи. Философите са странни хора. Те се раждат за да наблюдават себе си и околните и да правят кратки, но впечатляващи анализи на които или околните се присмиват и не обръщат внимание, или остават в историята. Диоген е  от малцината философи, които историята помни и то не с една и две крилати фрази.

Диоген Синопски, известен още като Циника, е роден в град Синоп през 412 г.пр.н.е. и е умрял през 323 г.пр.н.е. в Коринт.

Животът му не е бил лек, изпълнен с безброй превратности. Много от трудностите може да се каже, че сам си ги е създавал. Решението му да живее, като аскет е личен и осъзнат избор. Свикнал с мизерията, превратностите на времето и нямането, той бил щастлив от живота си. Като нямал нищо, нямало какво да изгуби и така да се разочарова и да бъде нещастен. Веднъж счупил чашата си, защото видял едно момче да пие вода с шепи. Щом едно дете може, и той трябва да може.

С повечето си съвременници изпитвали взаимни чувства. Той ги презирал заради суетата им, а те заради странното му, граничещо с лудост поведение. Някои негови съвременници все пак го смятали за мъдър. Веднъж го попитали как да се отърсят от изкушенията на плътта. Той просто започнал да мастурбира, а когато го порицали за това, той отвърнал: “Ех, ако можех да задоволя и глада си като си търкам корема …”.

Платон описал човека като двуного без пера. По този повод Диоген оскубал перушината на един петел и го завел в школата му. Заради случката Платон се видял принуден да добави определението “и с плоски стъпала”.

Друга негова странност била обикалянето на площада посред бял ден с факла в ръка. Когато го питали какво прави, той казвал: “Търся честен човек”.

По време на пътуване до Егина, философа  бил пленен от пирати и продаден като роб на остров Крит на заможния търговец Зенадий. Когато го попитали какъв занаят умее, философът отговорил “Единственото нещо, което мога да правя, е да уча хората, и искам да бъда продаден на човек, който има нужда от господар.” Така станал наставник на двамата синове на Зенадий.

Разказват и за срещата му с Александър Македонски. Диоген безцеремонно му казал казал: “Би ли се дръпнал? Правиш ми сянка.” Александър Македонски възкликнал “Ако не бях Александър, бих искал да съм Диоген”. Друга легенда гласи, че Александър го на централния площад, ровейки се в купчина човешки кости. Когато го попитал какво прави, той отвърнал  – “Опитвам се да различа костите на баща ти от тези на роба.”

Диоген е бил човек, на който е било безразлично дали е роб, след като духом никой не е успял да пороби. Той ни оставя с размисли за свободата, щастието и ценностите в живота.

wikimedia.org

1 Comment

  • Заради случката Платон се видял принуден да добави определението “и с плоски стъпала”.

    Не „с плоски стъпала“, а „с плоски нокти“.

Post a Comment